9 листопада День української писемності та мови. Мова народу це не просто звуки, це душа народу, його трепетне серце.  У Городоцькій дитячій бібліотеці відбулась презентація книжково-ілюстративної виставки «Наша мова – калинова», яка пропонує книжкові видання, що дають змогу юним читачам поглянути на історію свого народу, збагнути роль рідної мови в утвердженні української державності. До уваги користувачів пропонується література: пам’ятки української мови, збірки літописів, фольклор (казки, прислів’я, приказки, пісні, потішки, легенди), граматика, словники, твори класиків українського слова та сучасна українська книга високого рейтингу.

Державне свято було встановлено Указом Президента України в 1997 році та відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам’ятки історіографії та літератури українців – «Повісті минулих літ», яка була завершена близько 1113 року.

Наша рідна українська мова – одна з наймелодійніших мов світу. Її порівнюють з калиною, бо вона така ж красива, як народний, улюблений символ українців, її порівнюють зі співом солов’я, бо лине вона, як ніжна пісня співучого соловейка. Українська входить до трійки найкрасивіших мов у світі. На мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю мовою світу, після італійської. На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі у 1934 році, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою в світі, після французької та перської,  за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення.

Українська мова – одна з найбагатших мов світу. Окремі слова мають десятки синонімів, найрізноманітніші пестливі форми. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів:  обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

Вчені довели, що по плачу або звуках, які дитина видає після народження, можна визначити, до якої нації належить немовля. Є вчені, які доводять: якщо дитина до 7 років не говорить рідною мовою, то у неї починаються психічні розлади. Не раз можна спостерігати: якщо людина, яка виросла на чужій землі, почує рідну мову чи пісню, то з нею починають відбуватися якісь неймовірні речі – радість, сльози, зміна емоцій. Адже рідна мова відповідає генетичному коду людини. Як писав В. Сосюра: «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема».

«Українська мова – це модно!» – такий слоган не раз доводилось чути. Дійсно, нарешті, володіння рідною українською мовою стало не лише необхідністю, а й круто, сучасно, популярно. Врешті-решт це – ознака стилю і престижу. А ще це – природно!

Українська мова – рідна, велична, милозвучна – вона об’єднує українців, ідентифікує нас, збагачує духовно, творить сильну непереможну націю. Пам’ятаймо, що ми живемо у мові, а вона – в нас! Любімо, поважаймо, збагачуймо нашу неповторну й самобутню мову!


Немає коментарів:

Дописати коментар